Veslařský Klub Slezská Harta Aktuality Slezská Harta bude mít novou loď i nová přístaviště

Slezská Harta bude mít novou loď i nová přístavištěPro letní turistickou sezónu 2019 je připravena na přehradě Slezská Harta řada novinek.

K poslednímu říjnu tohoto roku byla totiž zdárně dokončena unikátní velkokapacitní elektroloď Harta, která uveze až 45 osob.

Historie projektu sahá až do roku 2014, kdy začaly být vyvíjeny první postupné kroky k zajištění lodní dopravy velkokapacitní lodí, která by uvezla 45 osob, plus posádku. Největším omezením byl zákaz spalovacích motorů na přehradě, což přineslo komplikace jak při hledání výrobce lodi, tak samotné realizaci. Výrobce lodi tak vzešel z opakovaného výběrového řízení a našel se až v Polsku.

V roce 2016 se podařilo Mikroregionu Sleská Harta, realizátorovi tohoto projektu, získat na výrobu lodi dotační prostředky z Moravskoslezského kraje ve výši 14 mil. Kč. Poté se již rozběhly práce na plno.

 „Unikátní je tato loď zejména v tom, že je kompletně na elektropohon, navíc doplněna solárními panely. Ty jsou umístěny jak na střeše, tak i po bocích celé lodi. Loď je uzpůsobena i pro imobilní osoby, dolní paluba pak bude mít vyhrazen prostor i pro kočárky a bicykly. Horní paluba bude vyhlídková,” uvedl předseda Mikroregionu SH, L. Unverdorben.

Novinkou ovšem nebude jen tato loď, ale také nová přístaviště, které budou sloužit zejména pro elektroloď Harta a již legendární dřevěnou loďku Santa Maria. Přístaviště dále doplní nové informační tabule, odpočívadla a stojany pro cyklisty. Proběhne tak první etapa realizace odpovídajícího zázemí pro lodní dopravu. Projekt počítá s lokalitami Leskovec nad Moravicí (domovský přístav), Mezina a Nová Pláň.

Přístaviště spolu s doplňkovým mobiliářem jsou předmětem projektu Zázemí pro lodní dopravu na Slezské Hartě, který byl finančně podpořen z rozpočtu Ministerstva pro místní rozvoj, Programu Rozvoj základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu.

Celý projekt bude navíc doplněn marketingovými aktivitami, kdy mimo jiné vzniknou trhací mapy regionu a proběhne internetová kampaň, včetně sociálních sítích.

Mikroregion Slezská Harta